Czy istnieje życie po życiu?

Sens wszystkiego” to propozycja wydawnicza od Karola Paradzińskiego, który pracował nad książką ponad osiem lat (https://www.taniaksiazka.pl/sens-wszystkiego-karol-paradzinski-p-1293303.html). Twierdzi, że zebrał dowody na wiele zagadnień, nad którymi głowimy się od wieków. Mało tego, na wszystkie ma dowody. Wie i jest przekonany, że dotarł do zagadnień, które raz na zawsze udowodnią ludziom, że Bóg istnieje (ma ich 3), kilka na to, że dusza znajduje się w ciele wyłącznie tymczasowo, co łączy się z teorią życia po życiu (niekoniecznie dla każdego rozumiana jako raj, ale mamy aż 24 przykłady takowej). Autor przede wszystkim pragnie, by jego rozważania były oparte na nauce, z tego powodu dość często (prawie 600 razy) cytuje publikacje naukowe.

Książka nie posiada ciągu przyczynowo-skutkowego, to raczej luźne dywagacje w konkretnych obszarach, którymi interesuje się autor. Zastanawia się nad zasadnością ciała jako formy, udowadnia, że życie na ziemi przypomina byt hologramowy (podobny do avatara w grze wideo) oraz stawia multum pytań o zasadność badań nad czymś, co od dawien dawna jest już udowodnione. Przede wszystkim nie może pojąć dlaczego wiedza, którą się dzieli, nie trafiła jeszcze do powszechnej świadomości i jakim cudem nikt nie wie dokładnie tego, co wyłuszczył w publikacji.

Sens czy bezsens, gdzie jest granica?

Autor snuje dywagacje również porównując ze sobą kilka koncepcji i kontekstów – najczęściej miesza podejście naukowe z nauczaniem teologicznym. Płynnie przechodzi od praw fizyki do ateizmu i problemów, praw biologii do świadomości, prawdy i wiary. Potrafi w jednym temacie pomieszać ze sobą poczucie humoru (którego genezę podaje) z pieniędzmi a nawet dobrym snem. Znajdowane przez autora analogie są zaskakujące i z pewnością niespotykane w literaturze obiegowej.

Zaskakującym odkryciem, również dla samego autora jest fakt, że do Boga zbliżył go… sceptycyzm. Jako młody, wojujący ateista nie chciał zgadzać się z prawdami kościoła, ponieważ zasady X Przykazań kłóciły mu się z teorią ewolucji, w którą do dzisiaj głęboko wierzy. Im dłużej rozkładał zagadnienie na atomy tym silniej wychodziło mu, że zbliża się w stronę prawdy objawionej, a ta nierozerwalnie jest zespolona z religią. I choć uznaje, że ateizm też jest rodzajem wiary (w tym wypadku niewiary w istnienie Boga), to zauważa jak poszczególne mechanizmy mogłyby (lub nie) funkcjonować bez pierwiastka boskiego. Przede wszystkim skupia się na tym, że istnieje życie po życiu i nasz pobyt na Ziemi nie jest jedynym i ostatecznym. Książka zdecydowanie inna niż wszystkie, prezentująca zaskakujące obserwacje i dość nieoczywiste wnioski oraz argumenty.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tags: