Przejmujące poszukiwania

Motyl i skrzypce” Kristy Cambron (https://www.taniaksiazka.pl/motyl-i-skrzypce-kristy-cambron-p-1326376.html) to pierwsza powieść z cyklu “Ukryte arcydzieło”. To historia tajemniczego dzieła sztuki, obrazu skrzypaczki o pięknych, niebieskich oczach, który porusza wszystkich. Sera James, która jest handlarzem dzieł sztuki w nowoczesnej galerii na Manhattanie poszukuje dzieła sztuki za wszelką cenę. Jej życie nie jest ostatnio usłane różami, dwa lata wcześniej jej świat rozpadł się na kawałki zaraz przed powiedzeniem sakramentalnego “tak”. Nie umie sobie nic poukładać, chodzi roztrzęsiona i smutna. Jej wola do odwrócenia uwagi od własnego życia prywatnego zazębia się z poszukiwaniem portretu, który po raz pierwszy ujrzała, gdy była małą dziewczyną. Jej podróż ku znalezieniu cennego obiektu, o który boi się, że idealizuje go za bardzo w swoich wspomnieniach, krzyżuje jej szlaki z Williamem Hanoverem, wnukiem potentata nieruchomości z Kalifornii. Okazuje się, że jego dziadek może być kluczem do rozwiązania całej tej historii.

Bardzo szybko okazuje się, że kobietą z obrazu była austriacka skrzypaczka o wielkie renomie, Adele von Bron. Kobieta była córką oficera wysokiej rangi III Rzeszy i ryzykowała zajęciem, które mogło nie tylko rozjuszyć jej ojca, ale też narazić ją na wielkie konsekwencje. W 1942 roku zadecydowała, że będzie przemycać Żydów z Wiednia, zaraz po tym, jak dowiedziała się o istnieniu obozów koncentracyjnych i sposobie funkcjonowania gett. Po jakimś czasie zostaje przyłapana na gorącym uczynku, jej świat zamienia się w mikro-chwili. Z rautów i spotkań z wielbicielami, dobrobytu i dostatku, pojawia się w obozie w Oświęcimiu, głodzona za drutem kolczastym. I tu ślad się po niej urywa.

Dowiedzieć się wszystkiego

Sera i William nie spoczną póki nie dowiedzą się wszystkiego, każdej historii i tajemnicy, którą skrywa nie tylko obraz, ale też postać Adele. Akcja porusza się dwutorowo – w czasach współczesnych bohaterom i latach 40. XX wieku. Obie są poruszające, pełne ciepła i nadziei, ale też przesycone bólem po stracie ukochanej osoby i niepewnością jutra. Autorka nie boi się zadawania trudnych pytań, plącząc narrację obydwu kobiet – czy można znaleźć piękno w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone? Czy nie jest nietaktem mówić o uczuciach w kontekście obozu koncentracyjnego?

Z wszystkich zawiłości fabuły autorka wybrnie po mistrzowsku, a należy zaznaczyć, że niniejsza powieść jest jej debiutem literackim. Wtrącenia i romanse nie rażą i nie zaburzają odbioru całości. Wprowadzone są subtelnie, ze smakiem i nie ciążą na innych, bardziej przygnębiających wątkach. Doskonale wyważone, spokojne i z morałem. Prawdziwa literatura refleksyjna.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tags: